Kołderka mata patchworkowa dla dziecka


Szyjemy kołderkę patchworkową

Prosty patent, który zawsze wygląda efektownie. Patchwork!

Niby klasyka, ale w wersji graficznych wzorów wygląda jednak nowocześnie.

Wybrałam cudowne skandynawskie wzory na bawełnie z https://www.pinsola.pl/

Kołderka może być matą w trakcie zabawy oraz miłym, lekkim przykryciem. To bawełna 100%, więc jest bezpieczna dla dzieci i bardzo fajna do szycia oraz krojenia.

Potrzebne materiały

Potrzebujemy kawałków bawełny, z których wycinamy kwadraty o wybranym rozmiarze. Ja uszyłam kwadratową kołderkę, więc format regulujemy za pomocą naszych kwadratów, moja ma 4 kwadraty na 4, jeśli chcecie podłużny format dołóżcie jeden poziom.

1.Z bawełny nieelastycznej wycinamy kwadraty w odpowiedniej ilości. Tkanina powinna być wyprasowana, niestety mąż zabrał do pracy żelazko, więc nie miałam możliwości wyprasowania materiałów.

2.Układamy sobie wzory na zasadzie szachownicy, żeby nie sąsiadowały ze sobą takie same. Ja do wzorów dołączyłam turkusowe gładkie elementy, żeby nie było za gęsto.

3. Zszywamy kwadraty z poszczególnych pionów. Ja nie użyłam szpilek ani nie spasowałam wzorów, po prostu kwadraty miały ten sam wymiar i pilnowałam, żeby brzeg stopki dochodził do krawędzi. Tylko w dwóch miejscach łączenie mi się przesunęło o milimetry, a tak wszystko wyszło idealnie. Przykładamy kwadraty prawą stroną do siebie i zszywamy brzegi. Potem dokładamy kolejne.

4. Piony prawej i lewej strony kołderki zszywamy teraz ze sobą, aby uzyskać dwa duże kwadraty (lub prostokąty). Znowu przykładamy piony prawą stroną do siebie i zszywamy. Staramy się, aby łączenia wzorów wyszły nam równo.

5.Koniecznie obcinamy nitki od środka, żeby nie przebijały przez materiał po zszyciu całości.

6.Przykładamy obie części kołderki do siebie i spasowujemy brzegi, zszywamy 3 brzegi.

7.Docinamy odpowiedni rozmiar otuliny do wypełnienia. Ja użyłam takiej 3cm. Wkładamy do kołderki wywróconej na prawą stronę.

8.Zszywamy ostatnią krawędź ściegiem zewnętrznym na podwiniętej do środka tkaninie.

9.Aby wypełnienie się nie przesuwało ja dodatkowo przeszyłam całość wokół ok.4cm od brzegu.

Gotowe!

Kołderka jest lekka, przyjemna w dotyku i bardzo praktyczna. Mój maluszek właśnie pod nią ma słodką drzemkę, dlatego mogę napisać ten tutorial 😉 hehe.

Patchwork przeraża niektórych tym, że jest czasochłonny, niektóre osoby łączą poszczególne elementy szpilkami, naprasowują na flizelinę itp., ale tak naprawdę jeśli dobrze dotniemy kwadraty i będziemy pilnować odległości podczas zszywania elementów ewentualne niedoskonałości nie przekroczą 5mm, a to jest naprawdę nieuchwytne w przypadku wzorków. Poza tym pamiętajcie – nie musi być doskonale, żeby było idealnie! Dla mnie to najpiękniejsza kołderka, bo moje dziecko śpi pod nią z rozkoszą i tuli ją jak skarb…

Do dzieła!

 

 

 

 

To Ci się może też spodobać:

Poducha warkocz maxi

Mata liść boho

Zające DIY

Zostaw komentarz

O mnie

Handmade Heaven

Dom – miejsce z duszą, gdzie wciąż przerabiam meble, szyję, dekoruję, tworzę i cieszę się każdym drobiazgiem… Uwielbiam styl skandynawski i shabby chic… Z wykształcenia artysta plastyk, w praktyce budowlaniec, majsterkowicz, krawcowa, malarz, kobieta pracująca i gospodyni domowa. Szczęśliwa i spełniona żona, mama i kobieta. Dobry człowiek ceniący proste radości każdego dnia... Zapraszam do mojego świata metamorfoz wnętrz , przedmiotów i rupieci, którym nadaję nowe życie.